Citymaking - stvaranje grada

Predstavljanje zbornika “Mjesto izvedbe i stvaranje grada”

Predstavljanje zbornika

MJESTO IZVEDBE I STVARANJE GRADA

petak, 17. ožujka u 11:00 sati, Klub HDLU
Predstavljanje zbornika Mjesto izvedbe i stvaranje grada uredništva Valentine Gulin Zrnić, Nevene Škrbić Alempijević i Josipa Zankija održano je u petak, 17. ožujka 2017. s početkom u 11:00 sati u Klubu HDLU, Meštrovićev paviljon, Trg žrtava fašizma 16.

Zbornik su predstavili dr. sc. Ivana Mance (Institut za povijest umjetnosti, Zagreb), dr. sc. Katja Hrobat Virloget (Fakulteta za humanistične študije, Univerza na Primorskem) te urednici dr.sc Valentina Gulin Zrnić, dr.sc. Nevena Škrbić Alempijević i dr.sc. Josip Zanki. Izdavači zbornika su Hrvatsko društvo likovnih umjetnika te Institut za etnologiju i folkloristiku.

Zbornik predstavlja finalni rezultat projekta koji je HDLU realizirao u suradnji s Odsjekom za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu u okviru EU projekta CreArt te projekta Stvaranje grada: prostor, kultura i identitet (HRZZ).

Obilježavajući Europski dan kreativnosti 21. ožujka 2016. petero hrvatskih umjetnika (Ida Blažičko, Duje Medić, Martina Mezak, Marko Pašalić i OKO) interveniralo je u odabrane lokacije javnog gradskog prostora, a što je dokumentiralo petero studenata  Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Jozefina Ćurković, Katija Crnčević, Klara Tončić, Ena Grabar i Tomislav Augustinčić), pod mentorskim vodstvom profesorica dr.sc. Nevene Škrbić Alempijević i dr.sc. Valentine Gulin Zrnić. Slijedom umjetničkih intervencija, 4. travnja 2016. održan je međunarodni znanstveni skup Mjesto izvedbe i stvaranje grada na kojemu su obrađena pitanja mjesta i nemjesta kao platforme stvaranja značenja grada, ali i generatora umjetničkih intervencija.
Svrha projekta bila je povezivanje umjetničkog stvaralaštva i znanstvenog istraživanja kao mogućeg procesa kojim se potiču novi kreativni procesi s ciljem senzibilizacije i transformacije javnog prostora kao arhetipskog mjesta u kojemu je moguće djelovati izvan korporativnih modela i dominantnih kulturnih industrija.

U zborniku su objavljeni znanstveni i stručni radovi autora koji svojim profesionalnim određenjem pripadaju područjima etnologije i kulturne antropologije, folkloristike, izvedbenih studija, urbanih studija, primijenjene antropologije, teatrologije i kazališne produkcije. Od teorijskog razmatranja stvaranja grada umjetničkim intervencijama (Škrbić Alempijević), preko primjera u gradovima Sisku (Potkonjak) i Osijeku (Mirčev), te performerskih i kazališnih izvedbi u javnom prostoru (Marjanić, Vnuk), također se raspravlja o umjetničkoj praksi kao inovaciji i u ekonomskom sektoru (Hjemdahl). Dio zbornika posvećen je radovima koji opisuju i interpretiraju umjetničke intervencije koje su se izvele u Zagrebu u okviru naslovnog projekta tijekom 2016. godine (autori Ćurković, Crnčević, Tončić, Grabar, Augustinčić).

Digitalnu verziju zbornika možete pregledati ovdje.

Detaljnije o EU projektu CreArt

CreArt je mreža javnih i privatnih institucija osnovanih u europskim gradovima, s iskustvom u kulturnom menadžmentu i posvećena razvoju vizualnih umjetnosti. Projekt je odabran u okviru programa Kultura Europske Unije od 2012. – 2017. godine, a tijekom posljednjih mjeseci razvio se u mrežu od 13 partnerskih gradova i institucija, predstavnik je kulturne raznolikosti i bogatstva Europe. HDLU kao predstavnik grada Zagreba postao je partner krajem 2013. Okosnica projekta je promoviranje i poticanje kreativnosti odnosno stvaralaštva, poticanje kreativnih industrija kroz aktivnosti održavanja redovitih konferencija, organizacija rezidencijalnih programa, izložbi, edukativnih seminara i radionica, te praćenje napretka u pojedinim gradovima. CreArt se bavi istraživanjem kulture u srednjim i srednje većim europskim gradovima te utječe na promjene u gradovima partnerima, prati uspješnosti provedbe planova, objavljuje i publicira rezultate, te prenosi uspješne obrazace na manje uspješnije gradove.

Detaljnije na:
http://www.creart-eu.org/presentation
Detaljnije o projektu Stvaranje grada: prostor, identitet i kultura
Projekt je usmjeren k tome da se razaberu i razumiju višestruki, višeslojni i međuovisni akteri, čimbenici i procesi suvremenih transformacija u glavnom gradu Hrvatske, Zagrebu.  U projektu se izdvajaju dvije dimenzije koje su se pokazale ključnima u mijeni suvremenih gradova – politike javnih prostora i politike razlike. Obje dimenzije predstavljaju točke susreta i sudaranja globalnih političkih, gospodarskih i kulturnih tijekova te lokalnih imaginarija, interesa i razvoja, što dovodi do restrukturiranja grada i njegova identiteta. Projekt također ističe važnost gradskih stanovnika/građana u tim procesima i istražuje kako oni uvijek nanovo oblikuju, re-kreiraju i re-konstruiraju za/dani društveni, kulturni i prostorni krajolik (cityscape), dajući mu kulturno značenje. Koncept „stvaranja grada“ na kojemu je težište u ovome projektu, dakle, odnosi se na sveobuhvatnu izgradnju i artikulaciju urbanog života. Umjetnost u javnom prostoru jedan je segment stvaranja značenja grada i njegove kompleksnosti.
Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost (2014.-2018.).
Detaljnije o projektu: www. citymaking.eu

 

 

 

  • Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost

    hrzz.hr
  • Ustanova nositelj projekta: Institut za etnologiju i folkloristiku

    ief.hr
  • Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

    ffzg.unizg.hr/etno
  • Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Geografski odsjek

    pmf.unizg.hr/geog